دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳
 

 

کلیه دانشجویان پذیرفته شده در یکی از دانشگاه های کشور می بایست مدارک ذیل را تحویل و مراحل مورد اشاره را طی نمایند.

1- مدارک مورد نیاز :

 - کپی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
-کپی مدارک شناسایی خانواده ( کارت ، پاسپورت یا گواهی ولادت )
-کپی صفحه اول و صفحه آخرین اقامت،  گذرنامه 
-کپی همه کارتها ( در یک صفحه گرفته شود )

-معرفی نامه دانشگاه (کاربرگ شماره 1)

2- اخذ تسویه حساب

بعد از ارائه مدارک فوق برای ابطال کارت به مراکز خدماتی معرفی می شود. در صورت داشتن گذرنامه برای تایید اصالت آن به پلیس معرفی می گردد سپس بعد از تایید اصالت توسط پلیس ، دانشجو به دانشگاه معرفی می شود. همچنین در مواردی که تایید اصالت گذرنامه در اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران، با توجه به مستندات صورت گیرداز پلیس مهاجرت استعلام نخواهد شد. 
دانشجو بعداز ابطال کارت و دریافت برگه تردد خروجی دانشجویی که دارای 90 روز اعتبار و تا دو بار نیز قابل تمدید می باشد به دانشگاه معرفی می شود .
چنانچه دانشجو جهت اخذ تسویه حساب مراجعه کرده باشد یعنی کلیه مراحل قبل را طی نموده و تصمیم به خروج از کشور جهت اخذ ویزای دانشجویی گرفته است طی نامه ای به پلیس محترم مهاجرت معرفی می گردد.( لازم به یادآوری است، خواهران دانشجو هم می توانند جهت خروج کشور افغانستان و جزیره کیش را انتخاب نمایند.) 
در ادامه مراحل ثبت نام ،  دانشگاه به دانشجو معرفی نامه ای جهت ارائه به وزارت علوم می دهد و دانشجو بعد از مراجعه به آن وزارت موظف میشود هم به سفارت کشور متبوع جهت دریافت پاسپورت خام و هم به وزارت امور خارجه مراجعه و پس از اخذ تاییدیه مدارک خود را به پلیس مهاجرت ارائه کند و بعد از انجام این مرحله مجددآ به اداره کل امور اتباع برای دریافت تسویه حساب باز می گردد .

با انجام تسویه حساب ، مراحل ثبت نام دانشجو در این اداره کل خاتمه می یابد و متقاضی  با در دست داشتن تسویه حساب و مراجعه به پلیس برای خروج از کشور ( یا سفر به جزیره کیش برای دختران دانشجو ) اقدام می نماید.

 ملاحظه: دختران دانشجو می توانند به طور موقت به جای خروج از کشور به کیش سفر کنند که البته بعد از پایان تحصیل آنها نیز جهت دریافت مدرک تحصیلی شان باید از کشور خارج و دوباره وارد شوند تا گذرنامه الکترونیکی داشته باشند. در صورتی که گذرنامه های آنان الکترونیکی باشد نیازی به خروج دوباره از کشور نیست.

 3- اصلاح وضعیت در سیستم

 چنانجه دانشجو برای اصلاح وضعیت خود در سیستم به این اداره مراجعه نماید در صورتیکه کارت خود را ابطال کرده و با اخذ گذرنامه از کشور خارج شده اما در سیستم نجوا وضعیت جدید ثبت نشده است به وی معرفی نامه ای جهت مراجعه به مراکز خدمات اداری به منظور اصلاح وضعیت در سیستم نجوا ارائه می گردد.

 

****************************************************************** 

ملاحظه:

کلیه امور مربوط به دانش آموزان تبعه خارجی از جمله صدور گواهی ، رفع مشکلات هویتی ، تسهیل در مراحل ثبت نام  ..... در این اداره قابل پیگیری می باشد .